Small Group Writing Lessons for Second Grade - BUNDLE - learning-at-the-primary-pond
Small Group Writing Lessons for Second Grade - BUNDLE - learning-at-the-primary-pond
Small Group Writing Lessons for Second Grade - BUNDLE - learning-at-the-primary-pond
Small Group Writing Lessons for Second Grade - BUNDLE - learning-at-the-primary-pond
Small Group Writing Lessons for Second Grade - BUNDLE - learning-at-the-primary-pond
Small Group Writing Lessons for Second Grade - BUNDLE - learning-at-the-primary-pond
Small Group Writing Lessons for Second Grade - BUNDLE - learning-at-the-primary-pond
Small Group Writing Lessons for Second Grade - BUNDLE - learning-at-the-primary-pond
Small Group Writing Lessons for Second Grade - BUNDLE - learning-at-the-primary-pond
Small Group Writing Lessons for Second Grade - BUNDLE - learning-at-the-primary-pond
Small Group Writing Lessons for Second Grade - BUNDLE - learning-at-the-primary-pond
Small Group Writing Lessons for Second Grade - BUNDLE - learning-at-the-primary-pond
Small Group Writing Lessons for Second Grade - BUNDLE - learning-at-the-primary-pond
Small Group Writing Lessons for Second Grade - BUNDLE - learning-at-the-primary-pond
Small Group Writing Lessons for Second Grade - BUNDLE - learning-at-the-primary-pond
Small Group Writing Lessons for Second Grade - BUNDLE - learning-at-the-primary-pond

Small Group Writing Lessons for Second Grade - BUNDLE

Regular price $26.80 $0.00 Unit price per

This is a set of informational, opinion, and narrative writing lessons for second grade! 

Do some of your students need extra help to improve their writing? Do you want to target students' specific needs with quick, fun small group lessons? 

Easily differentiate your writing instruction with these low-prep lessons! 

These minilessons are designed to be quick, interactive, and hands-on. They are perfect for small group activities. You can give struggling writers extra help AND challenge your more advanced writers with these materials. All printable materials (color and B&W) are included for you to implement the lessons.

FAQs:
How long do these lessons last?
Each lesson will last about 10 minutes - some are a little shorter.

How many lessons should I teach each day?
As few or as many as you want. :-) Some days you may not get to teach any small group writing lessons, and other days you may have time for several. There is no sequence to follow or required number of lessons per week. This resource is extremely flexible and can be used however works best for you.

How will I know which lessons to teach?
Each genre comes with an "If...then" chart that has you select the area you want to target (i.e. spaces between words) and then directs you to a few different minilessons to address the topic.

What kinds of topics are covered in the lessons?
A wide range - some examples include: staying on-topic, choosing a topic, writing a strong beginning or ending, using transition words, adding more details, writing in complete sentences, and using correct punctuation and capitalization. You can see a complete list of the lessons in the preview file!

Can I use these lessons to give writing interventions?
Absolutely. If you have students who are struggling with specific aspects of writing, this resource will provide you with different activities to meet their individual needs.

Are these lessons good for English language learners?
Yes! Many of these lessons are very hands-on and interactive. 

Is this a writing curriculum?
These lessons in themselves are not designed to be a complete curriculum. They can complement any writing curriculum and provide further support to students who struggle or need an additional challenge. If you are looking for a complete writing curriculum for second grade, please click HERE!

Will these go with my writing curriculum?
As long as you teach informational, opinion, and narrative writing in some form or another, yes! These lessons are designed to be extremely flexible.

How many lessons are included?
111 lessons are included in the bundle.

Save time and money when you buy these units as a bundle. The price to purchase all the individual units in this bundle is $32.


Wondering about something else? Email Alison at Alison@learningattheprimarypond.com!